Flutter Nedir ?

Bu yıl, mobil uygulamalar giderek daha popüler olmaya devam etti. Neyse ki, onları oluşturmak isteyen geliştiricilerin kullanabileceği birçok programlama aracı var. Bu araçlar arasında son zamanlarda kendini gösteren Flutter var.

Flutter, Google tarafından oluşturulan ve Mayıs 2017’de piyasaya sürülen ücretsiz ve açık kaynaklı bir mobil UI çerçevesidir. Birkaç kelimeyle, yalnızca bir kod tabanıyla yerel bir mobil uygulama oluşturmanıza olanak tanır. Bu, iki farklı uygulama (iOS ve Android için) oluşturmak için bir programlama dili ve bir kod tabanı kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Flutter iki önemli bölümden oluşur:

  • Bir SDK (Yazılım Geliştirme Kiti): Uygulamalarınızı geliştirmenize yardımcı olacak bir dizi araç. Bu, kodunuzu yerel makine kodunda derlemek için araçlar içerir (iOS ve Android için kod).
  • Bir Çerçeve (Widget’lara dayalı UI Kitaplığı): Kendi ihtiyaçlarınız için kişiselleştirebileceğiniz yeniden kullanılabilir UI öğeleri (düğmeler, metin girişleri, kaydırıcılar vb.) Koleksiyonu.

Flutter ile geliştirmek için Dart adlı bir programlama dili kullanacaksınız. Dil, Google tarafından Ekim 2011’de oluşturuldu, ancak geçtiğimiz yıllarda çok gelişti.

Dart, ön uç geliştirmeye odaklanır ve onu mobil ve web uygulamaları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Biraz programlama biliyorsanız, Dart yazılı bir nesne programlama dilidir. Dart’ın sözdizimini JavaScript ile karşılaştırabilirsiniz.”Flutter, Google’ın mobil, web ve masaüstü için tek bir kod tabanından güzel, yerel olarak derlenmiş uygulamalar oluşturmaya yönelik kullanıcı arayüzü araç setidir.” – Google, 

flutter.dev

Neden Flutter öğrenmelisiniz?

Flutter’ı sevmemin bazı nedenlerini ve gelecek yıl neden kullanmak istediğimi seçtim. Size ayrıntıları ve geri bildirimimi aşağıda vereceğim.

Flutter kullanan şirketler

Öğrenmesi ve kullanması basit

Flutter modern bir çerçevedir ve bunu hissedebilirsiniz! Onunla mobil uygulamalar oluşturmak çok daha kolay. Java, Swift veya React Native kullandıysanız, Flutter’ın ne kadar farklı olduğunu fark edeceksiniz.

Flutter kullanmaya başlamadan önce kişisel olarak mobil uygulama geliştirmeyi hiç sevmemiştim.

Flutter hakkında sevdiğim şey, bir sürü kod olmadan gerçek bir yerel uygulama oluşturabilmeniz.

Hızlı derleme: maksimum verimlilik

Flutter sayesinde kodunuzu değiştirebilir ve sonuçları gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Adı Hot-Reload. Kaydettikten sonra uygulamanın kendisini güncellemek yalnızca kısa bir süre alır.

Önemli değişiklikler sizi uygulamayı yeniden yüklemeye zorlar. Ancak, örneğin tasarım gibi çalışırsanız ve bir öğenin boyutunu değiştirirseniz, gerçek zamanlıdır!

Başlangıç ​​MVP’leri için ideal

Ürününüzü yatırımcılara bir an önce göstermek istiyorsanız Flutter iyi bir seçimdir.

MVP’niz için kullanmak için en önemli 4 nedenim:

  • Flutter ile bir mobil uygulama geliştirmek daha ucuzdur çünkü iki mobil uygulama (biri iOS, diğeri Android için) oluşturmanız ve sürdürmeniz gerekmez.
  • MVP’nizi oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey bir geliştiricidir.
  • Performanslıdır – yerel bir uygulama ile Flutter uygulaması arasındaki farkı fark etmezsiniz.
  • Güzel – Flutter tarafından sağlanan widget’ları kolayca kullanabilir ve müşterileriniz için değerli bir kullanıcı arayüzü oluşturmak için kişiselleştirebilirsiniz (aşağıda Flutter ile yapılan uygulama örneklerini bulabilirsiniz).

İyi belgeler

Yeni teknolojinin iyi belgelere sahip olması önemlidir. Ama her zaman sahip olduğu durum böyle değildir!

Flutter’ın belgelerinden çok şey öğrenebilirsiniz ve her şey temel kullanım durumları için kolay örneklerle çok ayrıntılıdır. Kodumdaki gereçlerimden biriyle her sorun yaşadığımda, belgeleri kontrol edebildim ve yanıt oradaydı.

Flutter Dokümantasyon Mimarisi

Büyüyen bir topluluk

Flutter’ın sağlam bir topluluğu var ve bu sadece başlangıç!

Bildiğiniz gibi, web sitemde programlama hakkındaki bilgilerimi ve faydalı içeriğimi paylaşmayı seviyorum . Pek çok destekçiyle potansiyel dolu bir teknoloji üzerinde çalıştığımı bilmem gerekiyor.

Flutter’ı kullanmaya başladığımda, ilk yaptığım şey topluluklar aramaktı ve beni şaşırttı… Flutter hakkında bilgi alışverişi yapabileceğim hatırı sayılır sayıda yer var.

Size her gün kontrol etmeyi sevdiğim yerlerden bazı örnekler vereceğim. Önerilerinizle Twitter’da bana bir mesaj göndermekten çekinmeyin .

  • Flutter Awesome: En iyi Flutter kitaplıklarını ve araçlarını düzenleyen harika bir liste. Bu web sitesi pek çok örnek, uygulama şablonu, tavsiye vb. İçeren günlük içerik yayınlamaktadır.
  • Awesome Flutter: Makalelerin, videoların, bileşenlerin, yardımcı programların ve benzerlerinin bir listesini içeren bir GitHub deposu (Flutter Awesome’e bağlı).
  • Hepsi widget !: Flutter ile oluşturulmuş açık bir uygulama listesi.
  • Flutter Topluluğu: Makaleler, öğreticiler ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir Orta yayın.

Android Studio ve VS Code tarafından desteklenir

Flutter farklı IDE’lerde mevcuttur. Bu teknolojiyle geliştirme için iki ana kod düzenleyici, Android Studio (IntelliJ) ve VS Code’dur.

Android Studio, zaten entegre edilmiş her şeyi içeren eksiksiz bir yazılımdır. Başlamak için Flutter ve Dart eklentilerini indirmelisiniz.

VS Code hafif bir araçtır ve her şey piyasadaki eklentiler aracılığıyla yapılandırılabilir.

Tercih ettiğiniz IDE’yi seçmekte özgürsünüz!

Bonus

Serbest

Serbest çalışmaya başlamak istiyorsanız, Flutter kullanmayı düşünmelisiniz.

2020’de bu teknolojinin patlayacağına inanıyorum. Ve bu, birçok insanın onu nasıl kullanacağını bilen geliştiriciler arayacağı anlamına geliyor.

Fransa’daki serbest çalışanlar için en büyük platform olan Malt, geçtiğimiz günlerde bu yılın teknoloji trendlerini yayınladı. Flutter, 2018 ile 2019 arasında bu platformda +% 303 büyüdü.

Flutter istatistikleri – Malt